Przedświąteczna organizacja domowego sprzątania

Skuteczny plan działania

Za przedświąteczne, generalne porządki warto zabrać się na miesiąc przed świętami. Wtedy będziemy mieli dość czasu na rozplanowanie poszczególnych etapów pracy jakie mamy do zrobienia. Lepiej zarezerwować za dużo czasu, niż jakby miało go zbraknąć, a świąteczne sprzątanie wykonywać w niedużych fragmentach. Z pewnością zaoszczędzi nam to stresu i gonitwy na ostatnia chwilę.

Generalne porządki wymagają więcej naszego zaangażowania, niż normalne, codzienne „ogarnianie domu”, dlatego też plan, żeby został osiągnięty musi być odpowiednio rozłożony w czasie.

Do porządków należy zaangażować wszystkich domowników. To pozwoli nam sprawniej uporać się ze sprzątaniem oraz nie będzie, aż tak męczące, w przypadku jakby wszystkie prace porządkowe miała wykonać tylko jedna osoba.

Warto zacząć od przeglądu niepotrzebnych rzeczy. Opróżnijmy garderobę. Jest to świetny moment, aby pozbyć się wszelkich zbędnych ubrań jakie zalegają nam w szafie. W kuchni przepatrzmy stare garnki, powyszczerbiane naczynia, z których już nie korzystamy, a ciągle zagracają nam szafki. W łazience natomiast pozbądźmy się przeterminowanych kosmetyków oraz lekarstw.

Warto przejść się po domu i skrupulatnie popakować wszystkie zalegające drobiazgi, nieużywane sprzęty i inne niepotrzebne rzeczy, które zabierają miejsce i gromadzą kurz.  Dzięki temu odzyskamy przestrzeń i z pewnością satysfakcję pozbywając się „starych gratów”.


POKÓJ

Z większym wyprzedzeniem możemy zabrać się za mycie okien. Jest to zajęcie dość pracochłonne, ale śmiało możemy wykonać je znacznie wcześniej. Przy sprzątaniu warto kierować się zasadą „od góry do dołu”. Chodzi o to, aby kurz nie spadał na już wyczyszczone powierzchnie. Zacznijmy więc od zdjęcia zasłon i firan, umycia okien, wytarcia regałów, komód oraz rzeczy na nich się znajdujących – książek, ramek ze zdjęciami czy kwiatów. Następnie można przejść do wytarcia drzwi, parapetów i stolików. Zawsze sprzątaj zaczynając właśnie od najwyższych partii, kończąc na tych najniższych.


ŁAZIENKA

To pomieszczenie warto posprzątać wcześniej, z dużą dokładnością, aby później, na dzień przed Wigilią tylko je odświeżyć. Z łazienki korzystamy codziennie, dlatego też trudno będzie zapanować nad idealnym porządkiem. Wcześniej możemy zająć się dokładnym wyczyszczeniem fug oraz trudno dostępnych miejsc. Należy umyć kafelki, armaturę łazienkową, umywalkę, wannę, wc itp. W przeddzień świąt zostanie nam tylko przetarcie wymienionych miejsc i ogólne odświeżenie pomieszczenia.

 


PRZEDPOKÓJ/KUCHNIA

W porównaniu z łazienką te pomieszczenia do ostatnich chwil będą wymagać ponownego, dość intensywnego sprzątania. Przedpokój to miejsce, gdzie ciągle się ktoś kręci, przechodzi i wychodzi. Kuchnia natomiast w okresie przedświątecznym to generalne miejsce wszelkich prac przygotowawczych. Czynności jakie możemy wcześniej wykonać w kuchni to np. umycie kafelków, piekarnika, przegląd lodówki, rozmrożenie i umycie jej. Warto to zrobić przed świętami, ponieważ później przyda się każde wolne miejsce w lodówce do przechowywania świątecznych dań i potraw. Często zdarza się, że czajnik również wymaga odświeżenia. Po dłuższym czasie używania zachodzi on kamiennym osadem. Jako świetny preparat sprawdza się tutaj kwasek cytrynowy.

*Odsyłam do artykułu o domowych sposobach, które sprawdzą się również przy świątecznym sprzątaniu.

Jeżeli chodzi o porządek w przedpokoju, to z wyprzedzeniem możemy powynosić nienoszone kurtki oraz buty. Dzięki temu przed przyjściem gości zostanie nam tak naprawdę tylko umycie podłogi.


Po uporaniu się z bałaganem będziemy mogli zająć się już przyjemniejszymi czynnościami, jakimi są potrawy wigilijne, pakowanie prezentów i przystrajanie choinki. Jeżeli świąteczne porządki udało wykonać się zgodnie z harmonogramem, to w wigilijny poranek wystarczy odkurzyć mieszkanie i nakryć do stołu.