Jak przygotować klatkę schodową na nadejście wiosny?

Utrzymanie czystości na klatkach schodowych, to bardzo trudne zadanie.

Przez piętra „przewija” się ogromna ilość osób. Jedni przejdą, nie zostawiając po sobie śladu, inni zrobią to „za dwóch” i wniosą więcej nieczystości niż to możliwe. Często „coś” się wysypie lub wyleje. W wielu lokalach mieszkają także kotki, pieski i inne zwierzątka, które również dostarczają licznych zabrudzeń i zanieczyszczeń na klatce schodowej. Właśnie dlatego, zapanowanie nad porządkiem w tego typu miejscach jest nie lada wyzwaniem.

Przy ładnej pogodzie utrzymanie czystości jest mniej uciążliwe i mniej wymagające, niż w okresie typowo zimowym. Zabrudzenia występują wtedy ze zdwojoną siłą.

Podczas „białej pory roku”, dochodzą niestety, wszechobecne sól i piasek oraz nagminnie nanoszony śnieg, co w połączeniu daje nam liczne kałuże i masę błota.

Warto przed wejściem na klatkę schodową rozłożyć solidną wycieraczkę, gdzie lokatorzy będą mogli swobodnie pozbyć się części „zimowego materiału”, wnoszonego z dworu na swoich butach. Porządne „obtupanie” obuwia, to część sukcesu, na jaki składa się czysta klatka schodowa. Niestety, nie każdy przywiązuje do tego wagę, a większość mieszkańców wcale nie zastanawia się nad tym odruchem. Poprzez nieoczyszczenie swoich butów, najzwyczajniej w świecie, dokładamy pracy osobie dbającej o czystość na klatce.

Ciekawym spostrzeżeniem jest to, że lokatorzy przed wejściem do własnego mieszkania automatycznie wykonują ruch wytarcia butów o wycieraczkę. Dlaczego więc nie robią tego zaraz po wejściu na klatkę?


Doprowadzenie do porządku, po zimie klatki schodowej, niestety wymaga czasu oraz niczego innego, jak systematycznego mycia. Na „pozimowy” osad solny najlepiej działa czysta, gorąca woda, która sukcesywnie rozpuszcza, wżarty w posadzkę nalot. Przed każdym myciem należy oczywiście dokładnie zamieść piasek i usunąć większe zabrudzenia.

W usuwaniu ciężkich zanieczyszczeń solnych, można wspomagać się także specjalistycznymi środkami chemicznymi, które są przeznaczone do tego typu zabrudzeń. Należy jednak pamiętać, że płyny te mają właściwości żrące, zawierają różnego typu kwasy i nie nadają się do stosowania na wszystkich powierzchniach. Jest to zazwyczaj mieszanka biodegradowalnych związków powierzchniowo czynnych oraz kwasów organicznych i nieorganicznych, zapewniająca wyjątkowe właściwości czyszczące i odkamieniające. Nie pozostawia smug. Preparaty te, idealnie nadają się do usuwania osadów mineralnych, takich jak wapń, rdza, osady cementowe, kamień i ślady soli. Neutralizują zanieczyszczenia alkaliczne i skutecznie usuwają osady wapnia oraz soli z większości twardych powierzchni podłogowych i wykładzin, także z powierzchni przemysłowych. Tego typu środki, będą odpowiednie do stosowania na posadzkach znajdujących się w większości klatek schodowych.


Lastryko jest odpornym tworzywem na promienie UV, ścieranie oraz dość wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki tym cechom doskonale sprawdzi się do stosowania zewnętrznego oraz jako pokrycie powierzchni w budynkach użyteczności publicznej, m. in. na klatkach schodowych.

Jest to rodzaj betonu, utworzonego z mieszaniny wody, cementu i grysu, tworzący charakterystyczną drobną mozaikę imitującą granit. Powierzchnia tego typu jest jednak dość porowata, nierówna, na której łatwo osadzają się zanieczyszczenia. Z uwagi, na to, tego typu posadzkę trzeba regularnie czyścić. Lastryko jest jednak odporne na mycie i ścieranie. Jeśli na tym tworzywie powstaną różnego rodzaju plamy, można próbować zwalczać je z pomocą wody utlenionej, denaturatu lub sody oczyszczonej.

Niestety, ale w miejscach użyteczności publicznej, ten rodzaj powierzchni, przez cały rok narażony jest na działanie różnych czynników atmosferycznych. Zbierający się kurz i brud wnikają dość głęboko w porowatą strukturę kamienia.

 

 

Po zimie, posadzka lastrykowa na klatce schodowej jest zazwyczaj mocno zmatowiona. Żeby dodać jej blasku i doprowadzić do jeszcze lepszego efektu przed nadchodzącą wiosną, należy użyć specjalnej pasty. Preparat ten nada ładnego połysku, a także zabezpieczy przed wnikaniem wilgoci.


Problem z plamami na powierzchni lastrykowej?

Poniżej kilka rad jak poradzić sobie z plamami z:

  • alkoholu – zmywać gorącą wodą z mydłem. Jeżeli plamy nie chcą się zmyć, należy spróbować przetrzeć je denaturatem. Jeżeli i ta metoda nie pomogła, na plamę trzeba przyłożyć najpierw ściereczkę z mikrofibry nasączoną wodą utlenioną, a następnie ściereczkę z amoniakiem,
  • kawy – przygotować mieszankę gliceryny i zwykłej wody w proporcji 1:3. W mieszance namoczyć szmatkę, położyć na plamę i poczekać kilka minut. Można też przygotować „pastę” z połączenia wody utlenionej i węglanu wapnia (lub proszku ściernego),
  • oleju i trawy – delikatnie przecierać ciepłą wodą z płynem do naczyń lub specjalnym preparatem do usuwania zabrudzeń z trawy. Podobnie można usunąć plamy z farby,
  • atramentu lub tuszu – usuniemy za pomocą ciepłej wody z płynem do naczyń. Na starsze plamy skuteczne będzie zmieszanie dwóch stołowych łyżek nadboranu sodu i 0, 47 l wody. Następnie należy wszystko dobrze ze sobą wymieszać lub ubić, aż powstanie pewnego rodzaju papka, którą nakładamy bezpośrednio na plamę,
  • moczu – usuniemy gorącą wodą z dodatkiem proszku ściernego. Jeżeli plamy nie zejdą warto przetrzeć je wodą utlenioną, a następnie amoniakiem,
  • po napojach, np. coca-coli, soku pomarańczowym, lemoniadzie, herbacie. Takie zabrudzenia usuniemy za pomocą wody utlenionej, a następnie amoniaku.

 

Warto pamiętać, żeby do pielęgnacji podłogi używać, na co dzień wody i płynu niezawierającego granulek ściernych oraz zmywać podłogę stosunkowo szybko, by nie zdążyła zbytnio nasiąknąć wodą.


Żeby lokatorzy mogli śmiało pochwalić się zadbaną i schludną klatką schodową, muszą pamiętać o tym, że o czystość w tym miejscu należy dbać regularnie. Przy bardziej uciążliwych miesiącach, jakimi są zima, czy deszczowa jesień, systematyczność w sprzątaniu, powinna wzrosnąć do maksimum, żeby później „przedwiosenne” doczyszczanie nie wymagało szorowania nagromadzonej warstwy brudu.

Pamiętajmy, że w gestii każdego mieszkańca, leży obowiązek utrzymania porządku i czystości na klatce schodowej !