Jak dbać o wygląd i czystość podłóg drewnianych ?

Tego typu podłogi wymagają od nas pielęgnacji oraz dość umiejętnego użytkowania. Możemy wyróżnić dwie metody, które są najczęściej stosowane do wykańczania podłóg drewnianych:

1/ olejowanie/woskowanie

2/ lakierowanie

Typ podłogi drewnianej zabezpieczony metodą olejowania stosowany jest zazwyczaj w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Powierzchnia olejowana jest matowa, ale taki typ konserwacji sprawia, ze drewno jest pełniej zabezpieczone.

W momencie, kiedy dochodzi do miejscowego uszkodzenia parkietu zaolejowanego, możliwe jest jego lokalne naprawienie. W przypadku podłogi lakierowanej niezbędne jest zeszlifowanie i ponowne polakierowanie całej powierzchni.

ZALETY I WADY DWÓCH METOD STOSOWANYCH DO WYKAŃCZANIA PODŁÓG DREWNIAYCH

LAKIER OLEJ/WOSK
zaleta wada zaleta wada
Łatwa konserwacja Dłuższy czas utwardzania Głęboka impregnacja Większe zabrudzenia
Nieznaczne zabrudzenia Sklejanie brzegów klepek Brak sklejania brzegów klepek Regularne konserwacje
Możliwość wykańczania w połysku, macie, półmacie Wysoki koszt renowacji Szybkie i tanie remonty Wyższe koszty renowacji
Długi czas użytkowania bez konieczności renowacji Brak możliwości poprawek miejscowych Możliwość poprawek miejscowych

Musimy pamiętać o też tym, że podłogi drewniane reagują na zmieniające się warunki otoczenia. Temperatura oraz wilgotność powietrza mają duży wpływ na deformacje, jakie mogą powstać na drewnianej powierzchni. Najmniej korzystnym okresem jest zima. Wilgotność powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku jednocześnie spada. Dodatkowo poprzez intensywne ogrzewanie pomieszczeń nasza drewniana podłoga będzie ulegać zsychaniu. Klimatyzacja ma również negatywny wpływ na odpowiednie utrzymanie wilgotności powietrza.

Żeby w jak największym stopniu zminimalizować powyższe anomalia, warto zadbać o odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Przedziały te powinny wynosić:

  • temperatura: od 18 ℃ do 22 ℃
  • wilgotność powietrza: ok. 45%-65%

Ponadto możemy wyposażyć najbardziej „zagrożone” miejsca – takie, które są szczególnie narażone na piach i wilgoć; w maty, wycieraczki lub dywaniki. Niestety, ale piach i błoto działają na naszą podłogę jak papier ścierny.

Meble ustawione na drewnianej podłodze warto podkleić od spodu filcowymi podkładkami, które będą chronić powierzchnię przez zarysowaniami.


 

 

 

CZYSZCZENIE

Stosowanie odpowiednich środków do czyszczenia i pielęgnacji powierzchni drewnianych sprawia, że przedłużają one czas ich użytkowania, poprawiają stan oraz niwelują drobne zarysowania.

Należy pamiętać, żeby środki czystości były nanoszone w niewielkiej ilości, ponieważ w innym wypadku na powierzchni powstanie gruba warstwa, która będzie trudna do usunięcia, a zamierzony efekt czystej podłogi będzie zupełnie odwrotny.

Przy czyszczeniu takiego rodzaju powierzchni należy pamiętać o tym, że nie wolno używać w tym celu ostrych narzędzi, takich jak szczotki z twardym włosiem, druciaki czy szorstkie gąbki itp. Zmywając podłogę „na mokro” należy bardzo dokładnie wycisnąć mopa lub ścierkę, tak, aby była ona zaledwie wilgotna i nie zostawiała zbędnej ilości wody, która jest bardzo szkodliwa dla wszelkich drewnianych powierzchni. Woda i piach to dwa najgorsze czynniki, które mogą doprowadzić do uszkodzenia powłoki lakierniczej oraz deformacji deski. Dlatego też do tego typu prac najlepiej używać specjalnych cleanerów, przeznaczonych do podłóg drewnianych.

Do wyboru mamy cleanery w dwóch wersjach – takie, które są już gotowe do użytku lub takie, które musimy rozcieńczyć z wodą. Do nabłyszczania można używać różnego rodzaju emulsji na bazie wosków i polimerów. Zadaniem naniesionej powłoki jest ochrona podłoża. Jest ono później bardziej odporne na ścieranie, nie przyjmuje kurzu oraz nie powoduje poślizgu.


Jak usunąć plamy z podłogi bez użycia specjalistycznych detergentów?

Pomocne nam będą:

– szare mydło:

plamy po soku owocowym, mleku, śmietanie, herbacie, lemoniadzie, piwie, winie, czy kawie

-spirytus salicylowy:

plamy powstałe z czekolady, tłuszczu, oleju, pasty do butów, smoły

-alkohol:

plamy z atramentu, tonera, czy szminki


WAŻNE

Trzy zasady zadbanej i długotrwale ładnej, dobrze wyglądającej podłogi:

  1. czyszczenie
  2. konserwacja
  3. renowacja

  Aby długo zachować trwałość i wygląd nawierzchni drewnianej należy:

  1. utrzymywać odpowiednie warunki klimatyczne w pomieszczeniu

2. unikać uszkodzeń mechanicznych

3. nie stosować do czyszczenia silnych środków chemicznych oraz wody

 

 

 

 

Powyższe wskazówki są gwarantem, abyśmy mogli długo cieszyć się piękną i zadbaną podłogą w naszych domach oraz różnego typu pomieszczeniach.