Czystość na halach produkcyjnych

Sprzątanie hal i budynków, o charakterze produkcyjnym, wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zastosowania profesjonalnych rozwiązań.

W zakładach pracy, gdzie występują wszelkiego rodzaju tłuste zanieczyszczenia, pozostałości produkcyjne, osady oraz pyły, zwykłe środki czystości nie zdadzą egzaminu i nie poradzą sobie z takimi zabrudzeniami. Konieczne jest użycie specjalistycznych środków, tzw. chemii profesjonalnej. Wszelkie zanieczyszczenia mogą być zagrożeniem, nie tylko dla pracowników, ale także dla maszyn, znajdujących się na wyposażeniu bazy produkcyjnej. Wydajność takiej maszyny może być znacznie niższa, właśnie przez skumulowane zabrudzenia. W takim wypadku zużycie energii będzie wyższe oraz może doprowadzić do różnego rodzaju usterek i defektów.

Czysty zakład = efektywny pracownik

W zakładach produkcyjnych kwestia czystości pomieszczeń, hal, magazynów oraz wszelkich powierzchni jest bardzo ważna. Wpływa ona na wydajność, efektywność i jakoś  produkcji. Higiena powinna być stale nadzorowana, bez względu na wytwarzane produkty, czy materiały. Wielkość zakładu oraz jego specyfika, to główne wytyczne w kwestii dostosowania środków czystości i maszyn czyszczących. Odpowiedni dobór metod czyszczenia uzależniony jest również od typu zanieczyszczeń, jakie występują na danym obiekcie oraz od wymagań związanych z wytwarzanym produktem. Utrzymanie czystości zgodnie z zasadami BHP jest zadaniem nadrzędnym.

Brudne maszyny, sprzęty, zanieczyszczone ciągi komunikacyjne, porozrzucane śmieci oraz wszelkiego rodzaju odpady, z całą pewnością nie zachęcają pracowników do odpowiedniego wykonywania obowiązków. Dodatkowo stwarzają zagrożenie i zwiększają ryzyko wypadków. Należy pamiętać, że efektywność sprzątania nie tylko uwarunkowana jest dobrym sprzętem i profesjonalną chemią, ale ważna jest też kwestia, dobrego przeszkolenia pracowników w tej dziedzinie.


Dobór urządzeń i metod

Dobór urządzeń i metod, które zadbają o czystość zakładu produkcyjnego, uwarunkowany jest od specjalności fabryki. Należy przeanalizować możliwość dotarcia do wszystkich powierzchni, zakamarków i miejsc z ograniczoną dostępnością. Dostosować środki czystości do zanieczyszczeń oraz rodzaju powierzchni. Niekiedy wymagania obejmują również przeprowadzanie dezynfekcji lub działań antykorozyjnych.


Maszyny

W przypadku zanieczyszczeń suchych, które występują na dużych powierzchniach, stosuje się m. in. zamiatarki. Urządzenia te służą do zamiatania powierzchni hal, wewnątrz budynków, ale mogą być używane także na zewnątrz. Na rynku dostępne są też mniejsze zamiatarki, wykorzystywane przy mniejszym metrażu. Taka maszyna jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Wiadomo, że nie wszystko da się wykonać za pomocą maszyny, a naprawdę ciężko dostępne miejsca trzeba doczyścić ręcznie.

Czyszczenie za pomocą zamiatarki polega na tym, że szczotki napędzane są poprzez silnik. Dzięki temu, metoda ta jest bardziej efektywna i oczywiście dużo szybsza i bardziej sprawna. Do sprzątania dużych hal, najlepszym rozwiązaniem są zamiatarki samojezdne, sterowane przez człowieka. Taki sprzęt jest w stanie zebrać różnego rodzaju brud; od drobnego pyłu po gruby gruz.

Maszyny te posiadają dwa rodzaje szczotek. Jedną z nich jest szczotka boczna podmiatająca oraz szczotka główna walcowa. Efekt sprzątania w dużej mierze zależy, od jakości i materiału, z jakiego wykonane są szczotki. Przy wyborze maszyny warto kierować się typem silnika oraz, czy urządzenie zapewnia bezpyłowe zamiatanie.

        

Kolejnym sprzętem, który jest przydatny w utrzymaniu czystości na halach jest odkurzacz przemysłowy. Tego typu odkurzacze zazwyczaj maja takie funkcje, jak odkurzanie na mokro lub sucho i wciągają duże zanieczyszczenia, np. metalowe wióry. Do zapewnienia czystości na produkcji, czy w magazynach, używa się również różnego rodzaju szorowarek, automatów szorująco-zamiatających oraz innych profesjonalnych maszyn czyszczących, które jednocześnie zmywają i osuszają.

 

 

 


Metody

Najczęstszymi metodami mycia hal, maszyn oraz linii produkcyjnych są:

• pianowanie
• mycie woda pod ciśnieniem ( za pomocą urządzeń niskociśnieniowych lub wysokociśnieniowych)

Takie czyszczenie składa się zazwyczaj z kilku etapów:

• płukanie wstępne – wstępne usunięcie pozostałości produkcyjnych itp.
• nałożenie aktywnej piany – mycie z użyciem detergentu
• spłukanie
• dezynfekcja – jeżeli jest konieczność
• osuszenie powierzchni


Metoda 5S

Z utrzymaniem czystości na dużych obiektach, wiąże się metoda nazywana METODĄ 5S. Jej nazwa pochodzi od pierwszych pięciu liter japońskich słów, które określają kroki pomagające w utrzymaniu miejsca pracy, w sprzyjających, komfortowych, bezpiecznych warunkach, z naciskiem na utrzymanie wysokiej jakości.

Należy trzymać się pięciu kluczowych słów:

1. segregacja – porządek
2. systematyka – organizacja
3. sprzątanie – czystość
4. standaryzacja – schludność
5. samodyscyplina

 

System S5 to metoda kierowana do maksymalnego wykorzystania powierzchni oraz utrzymania porządku na hali oraz magazynie. W dużej mierze polega na wypracowaniu w pracownikach nawyku utrzymania (w miarę możliwości) ładu i czystości.

Zastosowanie metody 5S w miejscu pracy, z całą pewnością zadziała na korzyść zakładu.

 


Nasza firma zajmuje się profesjonalnym utrzymaniem porządku i czystości na dużych obiektach. Obsługujemy wielkie hale produkcyjne i magazynowe. Wiemy w jaki sposób zadbać, aby zakład produkcyjny, pomimo narażeń na ciągłe zabrudzenia  –  wyglądał czysto, zadbanie i schludnie. Oferujemy wysokiej jakości środki czystości oraz nowoczesny sprzęt.

Zapraszamy do kontaktu !