Czym czyścić fugi – ekologiczne sposoby

Każde pomieszczenie, które pokryte jest płytkami, z pozoru należy do dość łatwego w utrzymaniu czystości miejsca. Same kafelki możemy uznać za proste w czyszczeniu. W większości przypadków należy myć je na mokro, żeby ponownie wróciły do zadowalającego wyglądu. Problem pojawia się po dłuższym czasie, kiedy to FUGI pomiędzy kaflami wymagają gruntownego doczyszczenia. Zazwyczaj ten element pomijany jest podczas codziennego sprzątania. Brud nawarstwia się z czasem i jest później trudny do usunięcia.

Podpowiemy, co zrobić, aby szczeliny pomiędzy glazurą odzyskały blask !!!

Fugi ze względu na to, że znajdują się w głębinach pomiędzy kafelkami, są bardziej narażone na zabrudzenia, grzyby i pleśń. To właśnie tam spływa woda i wiecznie utrzymuje się wilgoć. Doprowadzenie do stanu pierwotnego wymaga od nas niekiedy szorowania i użycia dobrych jakościowo preparatów chemicznych. Nie oszukujmy się, ale jest to czynność dość męcząca, wymagająca od nas cierpliwości i czasu.

Świetnym rozwiązaniem jest urządzenie, które czyści za pomocą gorącej pary, tzw. myjka parowa. Skutecznie, bez wysiłku i szkodliwych substancji usunie trudne zabrudzenia. Ten sprzęt naprawdę działa cuda i potrafi doczyścić fugi do perfekcji. Maszyna ta ma również wiele innych zastosowań, dzięki którym jest bardzo przydatnym sprzętem i warto ją wypróbować.

Czym i jak wyczyścić fugi ?

 

Praktycznym pomysłem na doczyszczenie zabrudzonych fug są – jak nic innego – sposoby domowe. Do ich wykorzystania warto wcześniej przygotować szczoteczkę z półtwardym włosiem. Dzięki temu nie uszkodzimy fugi, ani nie porysujemy płytki.

 

 

Pierwszym domowym sposobem jest wykorzystanie kwaśnego owocu. Mowa tu o SOKU z CYTRYNY. Idealnie sprawdzi się on do białych oraz jasnych fug. Usuwa suche zabrudzenia, nalot z kamienia oraz ślady rdzy itp. Zabrudzone fugi należy polać sokiem, odczekać paręnaście minut, a efekt powinien być zadowalający.

 

 

 

Kolejny preparat doczyszczający również znajdziemy w kuchni. PROSZEK do PIECZENIA świetnie radzi sobie na przykład z tłustym nalotem. W szczelinę zwilżoną wodą nanosimy proszek i czekamy na rezultaty.

 

 

Trzeci sposób wymaga od nas połączenia produktów i stworzenia roztworu z SODY OCZYSZCZONEJ oraz OCTU. Mieszanka składa się ze 100 ml wody, 100 ml octu i opakowania sody oczyszczonej. Ten specyfik jest idealny do czyszczenia, ale także usuwa pleśń i groźne bakterie. Jedynym jego minusem jest zapach, który w łatwy sposób możemy wyeliminować dodając do pasty olejku zapachowego.

 

 

PASTA do ZĘBÓW również posiada właściwości, które pomogą nam w wyczyszczeniu szczelin pomiędzy płytkami.

 

 

 

Możemy zastosować też gotowe środki chemiczne, uzupełnione o kuchenne dodatki.

  • Doskonałą kombinacją będzie połączenie 1/4 szklanki WYBIELACZA wraz z 3/4 szklanki SODY OCZYSZCZONEJ.
  • DOMESTOS + niewielka ilość wody do rozcieńczenia także może pomóc przy usunięciu zabrudzeń.

 

Czyste fugi są ważne nie tylko ze względu na ładny wygląd pomieszczenia, ale także przyczyniają się do ochrony naszego zdrowia. W takich miejscach jak zaniedbane szczeliny pomiędzy glazurą, bardzo chętnie rozmnażają się groźne bakterie, a niekiedy pojawia się czarna pleśń i grzyb. Warto więc zadbać o lepszą higienę w naszych wnętrzach i cieszyć z estetycznego wyglądu podłóg i ścian.